Üdvözöllek Vendég |                           
2024-04-29,

16:15:01Hétfő



                     Üdvözöllek

Itt mindent megtalálsz!









Keresgélő!




Online összesen: 1
Vendégek: 1
Felhasználók: 0
<


Website counter

Katt a nyilra és szól a zene




:Peru

      
Peru Dél-Amerika harmadik legnagyobb, valamint az Andok legnagyobb területű országa. ÉszakonEcuador és Kolumbia, keleten Brazilia és Bolivia, délen Chile és nyugaton mintegy 2000 km hosszan a Csendes-Oceán határolja. Hajdan az Inka Birodalom központja volt


.                       

Középső-Andok vonulata


Középső-Andok Földünk leghosszabb összefüggő lánchegységének törzse, s egyben Peru legmagasabb pontjának, a 6768 m-es Huascaránnak az otthona. Huascarán




Az Andok három vonulata a Nyugati-, a Közápső- és a Keleti-Krodillelák érkezik Ecuador felől, ám Chile és Bolivia felé már csak a két ágban fut tovább. Ahol a Középső_Krodilleráknak vége szakad, ott kezdődik az Altipano 4000 m magasan elterülő Fennsikja, valamint itt, a bolíviai határon, 3821 m magasan található a világ legmagasabban fekvő hajózható tava, a Titicaca-Tó


A hőmérséklet itt hűvös, 9 és 18 °C között van. A téli időszak októbertől áprilisig tart és csapadékos, a nyár száraz.



katt a képre



Amazonas-medence 


Az ország keleti fele az Amazonas-Medencéhez tartozó, kelet felé lealacsonyodó dombsági, majd Troposi öserdővel fedett alföldi terület. Az országnak több mint a felét elfoglalja, de a területet csupán a peruiak kis töredéke lakja.


Itt Tropusi időjárás uralkodik, nem ritkán 40 °C-ot is meghaladó hőmérséklettel és magas páratartalommal.



Az országnak gazdag kulturális öröksége van és óriási változatosságú
természeti környezete, a föld 118 ismert élőhelyéből 84-et rejt

$





Katt a képre





A 15.század elejéig az inkák elégedettek voltak területükkel, de a csankák szemet vetettek rá. A nyolcadik inka király, Viracocha Inca/Virakocsa Inka idején betörő ellenség közel állt a terület elfoglalásához, amikor Pachacutec Inca Yupanqui/Pacsakutek Inka Jupanki (uralkodott: 1438–1471) elhárította a csankák fenyegető támadását. Átszervezte az uralma alatt álló területet és megkezdte hódításait, amelyet fia és utóda Túpac Inka Yupanqui/Tupak Inka Jupanki (uralkodott: 1471–1493) teljesített ki és unokája Huayna Cápac/Uajna Kapak (uralkodott: 1493–1525/7) zárt le
urubsmba




A birodalom élén a Nap fiának tekintett, abszolút hatalommal bíró Sapa Inka állt. Hatalma csúcsán minden idők leghatalmasabb indián birodalma, a kb. 1 millió km² kiterjedésű, a minimum 3 millió lakosú Inka Birodalom (Tahuantinsuyu, a „Négy Világtáj”) országa állt. A mai kolumbiai-ecuadori határtól a chilei Santiagóig terjedt. Nyugati határa a Csendes-oceánnál, a keleti az andok keleti oldalának 1000 méteres magasságában húzódott. Területét a főváros, Cuzco főteréről kiinduló négy főútvonal által meghatározott négy nagy egységre osztották:

  • Északnyugaton Chinchaysuyu
  • Északkeleten Antisuyu
  • Délnyugaton Cuntisuyu
  • Délkeleten Collasuyu





                            Az Amazonas lemészárlása





Az Amazonas lemészárlása (Slaughtering the Amazon) című kutatás nyomon követi a marhahús, bőr és számos más szarvasmarha termékek útját az esőerdei farmoktól a top márkák - mint például az Adidas, a Reebok, a Nike, a Timberland, a Geox, a Honda, a Volkswagen, a Toyota, a Ford, a Gucci, a Louis Vuitton, a Prada, az IKEA, a Kraft, az Unilever, a Tesco és a Metro - fogyasztói láncának végéig. Ugyanúgy érintettek lehetnek állami szervek, például egyes országok, például Hollandia, Nagy-Britannia, Spanyolország, Olaszország és az USA fegyveres szervezetei.

A Greenpeace tanulmányának legfőbb megállapítása, hogy a kedvelt és közismert ételek, sport- és divatmárkák jelentős mértékben hozzájárulhatnak Amazónia esőerdeinek kiirtásához. A környezetvédők arra is találtak bizonyítékot, hogy a brazil kormány bűnrészese az erdőpusztításnak, és ezáltal tovább erősíti a klímaváltozást.Elképzelhető, hogy a legismertebb futócipők, készételek és divattervezők által kreált táskák mind olyan jelentős ökológiai lábnyomot hagynak, ami magába foglalja az Amazonas tönkretételét, és összefüggésbe hozhatók emberi jogi esetekkel." - mondta Pat Venditti, a Greenpeace International esőerdő kampányfelelőse.

                                                                             


" A cégeknek világszinten kell garantálniuk, hogy termékeik előállításához használt alapanyagok származása semmilyen kapcsolatban sincs az esőerdőket pusztító szarvasmarhaiparral. Csak azáltal támogathatják a klímavédelmet, hogy nem vesznek részt az erdőirtásban!" - tette hozzá.

A kutatók tanulmányukban leplezik a brazil kormányt is, amelynek -szerintük- anyagi érdeke fűződik a szarvasmarha ipar további bővítéséhez, hiszen az ország három legnagyobb szarvasmarha feldolgozó cége részben állami tulajdonú.

A dél-amerikai ország kormányának jóslata szerint Brazília részesedése a marhahús globális piacán 2018-ra meg fog duplázódni. A Greenpeace kutatása felfedi, hogy a szarvasmarhaipar bővítése ellentétes a kormány korábbi ígéretével, miszerint 2018-ig az Amazonas-medencében 72 százalékkal csökkentik az erdőirtást. Brazília a világ negyedik legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, nagyrészt az amazonasi esőerdők kiirtásából és égetéséből származó széndioxid és metángáz felszabadulása miatt.

Az ENSZ decemberi Koppenhágai Klíma Konferenciájának célja a Kiotói Egyezmény meghosszabbítása, és ezáltal a klímaváltozás visszaszorítása. A trópusi erdőirtás a globális üvegházgáz-kibocsátás ötödéért felelős, ami több mint amennyiről a közlekedési ágazat tehet az egész világon. Éppen ezért a készülő új egyezményben vélhetően hatékonyan foglalkoznak majd az erdőirtás kérdésével.

 
















| Főoldal || Profilom |
| Kilépés |
| Regisztráció || Belépés |
MAI TOP
FŐOLDALON

Üdvözöllek Magyarország




Honlap-menü

üzifal

SZERKESZTŐ MSN
Block content

óra
>
Látogatók

Naptár

skype
Block content

;                 Köszönjük,hogy benéztél. Remélem látunk még itt
<td width="107">
Copyright MyCorp © 2024